niedziela, 9 stycznia 2011

ikony designu taniej - okazja czy obciach

Na rynku meblarskim funkcjonują sklepy z meblami inspirowanymi klasykami designu takimi jak Lounge Chair Eames'ów czy Barcelona Chair Ludwiga Mies'a van der Rohe. Oferowane w ten sposób meble są kilka razy tańsze od oryginałów i różnią się od nich nieznacznie wymiarem albo wręcz niczym.

Podaje Wam adresy dwóch takich miejsc :
www.decolab.pl


oraz :
www.idealmeble.pl


Lounge Chair zaprojektowany przez małżeństwo Eames'ów w 1956roku można kupić tam za około 2999 złotych, kiedy takie samo krzesło na stronie zooma znajdziemy za 19906,92 zł !! 
Moje ulubione krzesło Barcelona zaprojektowane w 1929 roku przez Ludwiga Miesa van der Rohe na stronach sklepów z replikami funkcjonuje za 2597 złotych, a na stronach debrego designu osiąga cenę 6403zł.
Kolejnym przykładem może być Wassily Chair Marcela Breuer'a z 1925 roku, które możemy kupić już za 1679 złotych zamiast kwoty 4370 zł. na stronach sklepu mebleZnajdziecie tam masę innych jeszcze przykładów, ale ja zastanawiam się czy postawienie sobie we wnętrzu takiej repliki to drobnomieszczański obciach czy po prostu okazja do posiadania designerskiego meble za rozsądne pieniądze.
Czy to wstyd przyznać się, że kupiliśmy "nieoryginalnego" Miesa van der Rohe czy po prostu należy cieszyć się tym, że mamy gustowne wnętrze ?

Uwielbiam wprost te trzy fotele i często rezygnuje z nich w swoich projektach ze względu na cenę, ale może nie warto rezygnować tylko dalej szukać tego typu okazji ?
6 komentarzy:

 1. Ja jestem przeciwna.
  Mnie krew zalew jak widzę, że moje rzeczy wykorzystuje ktoś inny, a tak się czasem zdarza.
  Wiem, że te są drogie, ale zazwyczaj w bezpośrednim kontakcie widać dlaczego. Lepsza skóra, większa precyzja itd

  Ale każdy robi jak lubi:))

  OdpowiedzUsuń
 2. wiem o co Ci chodzi, ale ja mam jednak mieszane uczucia. Tu wzór mebla jest wprawdzie "wykorzystany" , ale nie odbieram tego jak kradzież pomysłu tylko tworzenie kopii z zachowaniem praw autorskich. Czym innym jest korzystanie z czyjegoś pomysłu i udawanie, że to moje, ale czymś innym będzie "cytowanie" mistrza.
  Natomiast jakość to zupełnie inna para kaloszy - właśnie jestem ciekawa jak to jest z tą jakością. Widzieliście takie repliki na żywo ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem używanymi klasykami designu XX w. w dobrym stanie od: Marcel Breuer, Mario Botta, Eileen Gray, to zapraszam serdecznie na moje aukcje: http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=20436906.

  Wszystko są to oryginały od: Knoll, Alias, Artemide, ClassiCon. W szczególności zestawienie mebli od Mario Botta z Quinta, Seconda, Latonda i Shogun jest rarytasem.

  Owszem, zakup oryginałów tworzy wielką dziurę w portfelu i pokusa do zakupu takiego tańszego jest na pierwszy wzrok oka większa pod względem finansowym. Z tego, co mi wiadomo powinny istnieć niektóre całkiem dobre jakościowo inspirowane przedmioty, ale ja jeszcze nie znalazłem żadnego, który dorówna prawdziwemu oryginału.

  Podróbki prawdziwych klasyków designu nie wchodzą dla mnie w grę, ja już bym wolał sięgnąć po meble od IKEI, ponieważ tam bym znowu miał oryginały ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę,że na dzisiaj dizajnerskie podróbki nie stanowią obciachu,bo niewiele osób wie,jak wyglądają oryginały,mało kogo to obchodzi,a wrażenie jest. Długo jeszcze nie będzie nas na te oryginały stać, jeśli kiedykolwiek.Nie mam nic przeciwko tym podróbkom,bo lepsze one,niż koszmarki niektóre ze sklepów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mysle, ze najwiekszym obciachem jest tutaj informacja, iz wymienione powyzej Lounge Chair zaprojektowali bracia Eames. Charles i Ray Eames to bylo malzenstwo projektantow, a nie bracia....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za zwrócenie uwagi! Straszna wpadka !

   Usuń