piątek, 31 grudnia 2010

płytki drewnopodobne

W związku z dużym zainteresowanie,m tematem płytek drewnopodobnych będą sukcesywnie pojawiać się  aktualizacje tematu na stronie domoranking.blogspot.com. Zapraszam do czytania o nowościach 2013 , o imitacjach desek oraz do zapoznania się z tekstem poniżej (2010/2011) :

Jeszcze kilka lat temu oburzałabym się na pomysł zastąpienia drewna jego imitacją. Na rynku pojawiały się płytki udające ten szlachetny materiał, ale ich wygląd przyprawiał mnie o dreszcze. Później jednak fabryki z Włoch i Hiszpanii zaczęły wypuszczać na rynek kolekcję, których cena przyprawiała o zawrót głowy, ale nie można było im zarzucić, że nie są interesującym rozwiązaniem do miejsc, gdzie charakter drewna uniemożliwiał jego zastosowanie. Tymczasem w sklepach pojawia się coraz więcej przeróżnych płytek drewnopodobnych o zróżnicowanej cenie, wyglądzie i jakości.
Korzystając z konieczności przygotowania propozycji dla mojej klientki postanowiłam zrobić przegląd tego co oferują nam sklepy.
Starałam się te płytki dokładnie obejrzeć, dotknąć i wyobrazić we wnętrzach.
Zapraszam na degustację ;) Na koniec zostawiłam najsmakowitsze kąski J
Bosco – płytki naszej polskiej fabryki Tubądzin
Cena : 189zł/m2  (ARCER)
Format : 14,8x89,8cm. , 29,8x89,8cm. , 14,8x59,8cm. , 29,8x59,8cm.
Ilość kolorów : 4
Opis : zaskakująco interesująca płytka drewnopodobna polskiego producenta. Zróżnicowane wymiary, delikatna i nie przesadzona faktura, naturalne kolory i dobra cena. Nadal wybrałabym REXa , Ariosteę albo Porcelanosę, ale przyznam, że oferta Tubądzina zasługuje za uwagę.

Stonewood – płytki polskiego producenta Nowa Gala
Cena : 99 - 140zł/m2  (ARCER)
Format : 10x60cm. , 15x60cm. , 30x60cm.
Ilość kolorów : 4
Opis : Nowa Gala prezentuje ofertę w dobrej cenie. Płytki mają interesującą fakturę, są matowe i dość dosłownie imitują naturalny materiał. Przy kolorach  SW03 i SW07widoczny jest efekt postarzenia. Kolory SW14 i SW 12 są bardziej jednolite i nadają  się do wnętrz nowoczesnych i klasycznych.

Essex – płytki włoskie z fabryki Ceramica Magica
Cena : 119zł/m2  (ARCER)
Format : 15x61cm.
Ilość kolorów : 4
Adres strony: http://www.cermagica.it/  zakładka : collezioni / pavimenti / gres porcellanato smaltato / essex
Opis : te płytki nie są drogie, ale też nie należą do najbardziej udanych. Bielone drewno jest za żółte, proco zbyt różowe a faktura zbyt „plastelinowa”. Wymiar nie daje też pola do popisu więc jestem na „nie”.


Echos – płytki z fabryki  Ceramice Keope
Cena : 125-162zł/m2 (ARCER)
Format : 15x60cm.
Ilość kolorów : 5
Opis : płytka matowa występująca w jednym tylko formacie. Po obejrzeniu dużej ilości płytek drewnopodobnych stałam się bardziej wybredna i ta płytka wydala mi się zbyt „panelowata” i plastikowa  (chociaż wiem, że to gres…  choć przecież powinnam myśleć że to drewno). Przy tej cenie wybrałabym Stonewood Nowej Gali, choć oczywiście ta kolekcja nie wszędzie będzie pasować.
Timber – włoskie płytki z fabryki Cerenissima
Cena : 139-160zł/m2  (YETI , ARCER )
Format : 15x90cm. , 15x60,8cm.
Ilość kolorów : 10
Opis : Kolekcja Timber charakteryzuje się szeroka gama kolorystyczną, a efekt imitacji jest naprawdę udany. Mnie szczególnie spodobały się „deski” golden sadle i country suede. To co je charakteryzuje to niezwykle interesujący efekt smolonego przebarwienia. Płytki są matowe i nieregularne w dotyku, ale pozbawione są zbyt mocnych, utrudniających czyszczenie wcięć i nierówności. Płytka udaje wyrażnie postarzane drewno.Gialo Dukato (brak informacji)
Cena : 185zł/m2 ( YETI )
Format : 30 x45cm.
Ilość kolorów : (brak informacji)
Opis : te płytki to mistrzostwo świata w imitacji drewna ! Płytki „udają” bardzo zniszczone czasem i wypłowiałe drewno i robią to wyśmienicie. Strasznie żałuje, że ich format zawęża się do jednego wymiaru. Rustykalne do bólu.Wood 1560 – włoskie płytki z fabryki ceramice Supergres
Cena : ok.170zł/m2  ( YETI )
Format : 6x24cm.
Ilość kolorów : 5
Opis : płytki wood 1560 są matowe, więc ładnie imitują drewno, ale występują w jednym tylko wymiarze nie dając żadnego pola manewru przy ich układaniu. Każde ułożenie powoduje, ze pojawia się nużący efekt powtarzalności. Płytki maja charakter rustykalny i nieżle oddają kolorystykę prawdziwych desek.
Barrique– włoskie płytki z fabryki Manifatture Ceramiche
Cena : ok.170zł/m2  ( YETI )
Format : 10x50cm. , 15x60,8cm.
Ilość kolorów : 7
Opis : te płytki maja bardzo wyrażną fakturę imitującą słoje i rysunek drewnianych desek. To co mi się nie podoba, to ich połysk -  z  daleka widać, że jest to wyrób ceramiczny. Również kolorystyka jest moim zdaniem trochę sztuczna i przesadzona. Tylko płytki najciemniejsze (nero) robią niezłe wrażenie. Są to płytki do wnętrza o zdecydowanie rustykalnym klimacie.Resort – włoskie płytki z fabryki Cerenissima
Cena : 169-227zł/m2  (ARCER)
Format : 15x90cm.
Ilość kolorów : 4
Opis :te płytki udaja drewno schodzone i zniszczone ale nie koniecznie rustykalne i stare. Najbardziej spodobał mi się kolor resort hill o bardzo ciekawym chłodnym, lekko wyblakłym zabarwieniu.


No4 – włoskie płytki z fabryki Impronta Ceramiche
Cena : 280/m2  ( YETI/ )
Format : 15x90cm., 10x45cm., 30x90cm. , 60x60cm.
Ilość kolorów : 4
Opis : płytki imitujące drewno w sposób nie dosłowny, podkreślający nowoczesny charakter materiału. Ja widziałabym je we wnętrzu minimalistycznym, w którym nawiązanie do drewna jest nawiązaniem do rysunku i kolorystyki naturalnego materiału, a nie służy jego naśladowaniu.
Płytka No4 ma widoczny połysk i gładką powierzchnię, jej „treść” jest drewniana, ale „forma” nowoczesna.
Provenza Lignes
Cena : brak informacji  ( YETI )
Format : 6x24cm.
Ilość kolorów : 4
Adres strony: 
Opis : płytki Provenza mają bardzo wyrażną strukturę z dużą ilością wyżłobień, wgnieceń i nierówności. Niestety z bliska płytka wygląda trochę jak ulepiona z plasteliny. Znowu najbardziej podobają mi się płytki w najciemniejszej wersji ( karu).


PQ Parquet – płytki z fabryki  Mirage
Cena : 219 – 377zł/m2 (ARCER)
Format : 20x120cm., 60x120cm., 20x120cm. ( grubość 48mm!)
Ilość kolorów : 5
Opis : Te płytki nie należą do tanich, ale warte są tej ceny. Nie ma się do czego przyczepić, bo są naprawdę ładne i bardzo dobrze imitują kolorystykę, fakturę i wymiary prawdziwych desek parkietowych.PAR-KER – hiszpańskie płytki z fabryki Porcelanosa
Cena : info :  ( GRESTON )
Format : info na stronie :
Ilość kolorów :
Opis : Przyznam, że do tych płytek mam sentyment, zwłaszcza , że były jednymi z pierwszych na polskim rynku ( razem z kolekcją REXaA’a Abisko), które tak pięknie imitowały materiał, który do tej pory wydawał się niezastąpiony. Przy tych płytkach zostałam poddana próbie odróżnienia deski od płytki leżących na podłodze koło siebie i przyznam, że wszyscy mieliśmy z tym spory problem. Byłam tez w pięknym gabinecie, którego ściany pokryte były ciemna boazerią wykonaną z płytek gresowych i efekt był powalający!! Uwielbiam ta kolekcje i bardzo ja polecam.
Rovere – włoskie płytki z fabryki Ariostea
Cena : 399/m2  (MIRAD)
Format : 11x90cm, 15x90cm. , 22,5x90cm.
Ilość kolorów : 12
Opis : To jedne z moich ulubionych drewnopodobnych płytek. Włoskiemu producentowi udało się stworzyć płytkę tak podobna do deski, że trudno jest stwierdzić imitację nawet z bliska. Naturalna kolorystyka i trafione formaty sprawiają, że zastosowanie tych płytek gwarantuje udany efekt. Płytki są matowe. Zastosowanie tych płytek widzę zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i stylowych.


Lignum – włoskie płytki z fabryki IRISA FMG
Cena : 399/m2  (MIRAD)
Format : 15x120cm. , 20x120cm., 30x120cm.
Ilość kolorów : 6
Opis : te płytki są mocno zróżnicowane. O ile kolor najciemniejszy i najjaśniejszy jest wyśmienity, o tyle środkowy – czerwonawo-pomarańczowy jest dziwny. Równocześnie format płytek dochodzący do 120 cm !!! zasługuje na uwagę. Interesująca jest płytka w kolorze black i brown oraz white. Myślę, że są to jednak płytki do wnętrza o zdecydowanym nowoczesnym charakterze, ale może się mylę.Abisko – płytki z fabryki REX ceramice ( Włochy)
Cena : 280 – 414zł/m2 (dbm )
Format : 10x45cm. , 10x60cm. , 12x90cm., 15x60cm., 20x90cm., 30x30cm., 60x60cm. oraz mozaiki
Uwaga !! dostępne też w grubości 4mm.
Ilość kolorów : 5
Opis : Płytki tego producenta to rolls-royce wśród tego typu kolekcji. Niezwykle zróżnicowane formaty oraz dostępność płytek w formie przeróżnych mozaik, paseczków, listewek i dokerów sprawia, ze można przy jej użyciu tworzyć niezliczone kompozycje. Płytka występuje też w „wychudzonej” wersji 4mm., co daje możliwość użycia jej na podłodze czy powierzchniach poziomych z większa swobodą.Glamwood – płytki z fabryki REX Ceramice (Włochy)
Cena : brak informacji (dbm )
Format : 10x120cm. , 20x120cm. , 10x60cm. , 6x6cm.(mozaika)
Ilość kolorów : 5
Opis : płytki o bogatej fakturze z uwidocznionymi wcięciami naśladującymi słoje. Kolorystyka płytek jest jednolita , bez żadnych przebarwień czy próby udawania kolorów prawdziwej deski. Niemniej jednak kolor każdej z płytek jest bardzo trafiony. Płytka do wnętrz nowoczesnych.Le Essenze – płytki z fabryki REX Ceramice ( Włochy)
Cena : brak informacji (dbm)
Format : 13x80cm. , 15x120cm. , 30x30cm. (paski)
Uwaga !! dostępne też w grubości 4mm.
Ilość kolorów : 5
Opis : płytki na których pojawiają się imitacje egzotycznego drewna t.j. heban, zebrano czy jasny orzech ( już nie egzotyczny ale jaki piękny !)

Inne jeszcze propozycje, które znalazłam tu i ówdzie :


Brazylijskie płytki z fabryki Portobello:Impronta Ceramiche kolekcja esco
Tagina Ceramice d’Arte seria Lignite

Dom Ceramiche kolekcja Atelier

Dodatkowo na  blogu atoato Kamila Snela zawarła zbiorcze informacje o płytkach drewnopodobnych ( post z marca 2010r.) i jak zauważyłam opisane są tam jeszcze całkiem inne propozycje

Zaskoczyła mnie ilość drewnopodobnych fantazji z Włoch, Hiszpanii, Polski a nawet Brazylii. Jest ich nie tylko dużo ale są one bardzo różnorodne – od delikatnie naśladujących kolorystykę drewna czy usłojenie desek aż po rustykalne szaleństwa.
Polubiłam tą formę naśladownictwa we wnętrzach i w przyszłości mam zamiar zmierzyć się z płytkami imitującymi skórę, metal i kamień.
Mam nadzieję, że moje „opracowanie” przyda się komukolwiek poza mną i moją klientką J

33 komentarze:

 1. O matko, ale się napracowałaś!
  Ja podobnie miałam wstręt do takich płytek, ale po zobaczeniu Provenzy zmieniłam zdanie (właśnie klientka zamówiła więc zobaczę je na dużej powierzchni) Świetne są też te Impronta no4. Mają coś w sobie zwłaszcza jak się je na żywo zobaczy. Niezłe wydają się być te Giallo Dukato i Timberwood, tych nie znałam więc dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo przydatna strona, zaoszczędziła mi dużo czasu na poszukiwania. Świetny pomysł, może go Pani gdzieś sprzeda do wnętrzarskiej gazety.

  OdpowiedzUsuń
 3. cieszę się, że się przydała się moja praca :) proszę korzystać pełnymi garściami i zaglądać do mnie, bo czasami nachodzi mnie na takie "podsumowania", które związane są z projektami, które akurat wykonuje. Zapraszam też do posta o płytkach cegiełkach :) http://wnetrzarka.blogspot.com/2011/03/pytki-cegieki.html
  Natomiast ten temat należałoby zapewne niebawem uaktualnić, bo na rynku pojawiają się wciąż nowe i nowe kolekcje. Dziękuje za wizytę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brakuje tylko płytek Grespania Escandinavia :) Są przepiękne, robią ogromne wrażenie i bardzo ich w tym zestawieniu brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. zachęcona opinią o PORCELANOSA zajrzałem do firmy GRESTON. Znalazłam tam płytki drewnopodobne świetnie imitujące naturalne surowe deski. Polecam firma COLORKER

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie spodobały się płytki REX... tylko ta cena... Czy jest możliwość ich zakupu gdzieś w internecie po niższych cenach...?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko bardzo piękne, tylko faktycznie, ta cena .... Ja właśnie chyba znalazłam małe zastępstwo - Holtzer Paradyż - cena ok. 60 zł/m2. Bardzo podobne do stonewood, chociaż do PQ Parquet – płytki z fabryki Mirage chyba trochę im brakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. skuszony opisem / nawiasem dobra robota/ wpadłem do opisanego grestonu faktycznie mają jakąś nowość płytki deskopodobne ze skrzynek :) z pieczątkami , stęplami obdrapane....cena w porównaniu z poprzednimi sympatyczna :) zamówiłem do domku na wsi do sionki

  OdpowiedzUsuń
 9. "Mam nadzieję, że moje „opracowanie” przyda się komukolwiek poza mną i moją klientką J"

  Na pewno :) Jest super!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, dziękuję za zebranie wszystkiego w jedną całość. Oszczędziła mi Pani wiele czasu. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych opracowań :)
  --
  Grymas

  OdpowiedzUsuń
 11. http://dekordia.pl/produkt/producent-paradyz-my-way/ebano-naturale-gres-cokol-44-8x7-2x1-1-g-i.html

  ja bym dodala ten model jest naprawde unikatowy i bardzo elegancko prezentuje sie na podlodze np w salonie, spodobaly mi sie poniewaz widzialam je w pewnym spa na podlodze i sciagnelam pomysł na aranżacje

  OdpowiedzUsuń
 12. Faktycznie paradyż ma ładne kolekcje drewnopodobne.A płytki noce naturale po prostu świetne http://www.twoje-lazienki.pl/plytki-drewnopodobne-super-ceny-noce-naturale-by-my-way-nowosc-paradyz-c-1_20_209_198.html

  OdpowiedzUsuń
 13. PQ Parquet od Mirage- chyba jest błąd z tą grubością bo ma stronie zależnie od formatu płytki mają grubości: 4.8mm ; 10mm
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. nie mogę znaleźć w Internecie żadnych informacji o Gialo Dukato, a faktycznie robią wrażenie. płytki-widmo?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam ja mam jedno pytanie , czy ktoś z Państwa zestawiał kiedyś gres drewnopodobny z drewnianym parkietem (konkretnie babusem). Jestem zainteresowany takim rozwiązaniem ale nie wiem, czy te dwa materiały nie będą się ze sobą "gryzł" a gres bedzie wyglądał przy desce zbyt sztucznie i "plastikowo". Prosiłbym o jakieś sugestie i porady

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Gratuluję tak wspaniałej pracy.
  Ze swojej strony dodam kilka nazw:
  - płytki cudowne:
  Atlas Concorde Etic (mój ulubiony olivo) (250 - 320 zł)
  Ceracasa Subic (płytka drewnopodobna na wysoki połysk!) (220 - 270 zł)
  Grespania Patagonia (jest też tańsza, nierektyfikowana wersja Amazonia), ciekawym jest fakt występowania również płytki stopnicy oraz płytki w wersji antypoślizgowej nadającej się nawet na schody do basenów) Patagonia to koszt ok 230 zł za m2, a Amazonia ok 150 zł za m2
  Ape Oregon (bardzo podoba mi się również Habitat - niestety trudno dostępny). Oregon jest świetny, z tym, że występuje tylko w jednym formacie, za to ciekawym 20x114 plus cokół. - cena ok. 140 zł za m2

  Lubię My Way Noce Naturale:), ale o nich nie piszę, bo są bardzo znane. Pomimo wielu formatów, mimo wszystko postawiłabym je niżej niż wcześniej wymienione.

  Dość ciekawą propozycją jest też Zirconio Center (ok. 170 zł)
  Z propozycji poniżej 100 zł ciekawą opcją jest:
  Pamesa Bosco - format 22x85, znalazłam w cenie 96 zł za m2
  Paradyż Baima - jak na razie jest to gres "widmo", ale bardzo ciekawy. W wielu salonach mają próbki, są na ekspozycji, ale nie ma ceny. Co ciekawe na stronie Paradyża płytki na razie nie ma. Jest warta uwagi - dwa formaty oraz cokół, rektyfikacja, mrozoodporność. Znalazłam w jednym sklepie po 75 zł za m2

  Dobrze, że jest też szeroka oferta w granicach cenowych 45 zł - 80 zł
  Limone Ceramika, Kalebodur, Emigres, Opoczno, Halcon...

  Przyznam, że gustuję w płytkach drewnopodobnych niepostarzanych, stąd o takich piszę.
  Ciągle rozmyślam nad wyborem dla siebie:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, jesteśmy zainteresowani płytkami Paradyż Baima Brown. W salonie świetnie wyglądają. Tylko szkoda że na internecie nie można znaleść opinii lub zdjeć. Widzielismy w salonie po 110 zł za m2. Gdzie widziała Pani Paradyż Baima po 75 zł za m2? Pozdrawiam

   Usuń
  2. Witam, nie wiem czy komentarz jest do mojego tekstu czy do komentarza poprzednika, ale pozwolę sobie odpowiedzieć w swoim imieniu. Tekst pisany był 4,5 roku temu. Oferta producentów płytek zmienia się i wzbogaca co sezon. Od tej pory miała tez prawo zmienić się cena wszystkich opisanych tu pozycji. Może znajdę czas na uzupełnienie tego tekstu i zaktualizowanie go, ale na razie odsyłam na bloga domoranking.blogspot.com, gdzie załaczam teksty wyłacznie o materiałach i są one bardziej aktualne. Pozdrawiam i dziękuję za wizytę na moim blogu :)

   Usuń
 17. Muszę powiedzieć, że ostatnio zrealizowaliśmy kilka takich podłóg i efekt był zadowalający

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo dziękuję wszystkim za komentarze, zwłaszcza te wzbogacające tekst o nowe propozycje. Cieszę się jeśli komuś oszczędziło czasu moje zestawienie. Bardzo jednak proszę wszystkich czytelników o uwzględnienie daty napisania tekstu, bo wiele informacji może być juz nieaktualnych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Na prawdę obszerny wpis. Myślę, że wskazała Pani większość płytek drewnopodobnych, jakie były dostępne w tamtym czasie. Obecnie jest ogromna moda na taki płytki, także praktycznie każda fabryka ma przynajmniej(!) jedną kolekcję płytek imitujących drewno w swojej ofercie. Obecnie, takim nowym(?) trendem są płytki drewnopodobne, ale w połysku. Efekt ciekawy, ale nie każdemu się to może podobać. Tak więc, jeśli decydowałaby się Pani uaktualnić wpis, polecam również takim płytkom się przyjrzeć ;)

  btw. literówkę znalazłem: Resort – włoskie płytki z fabryki Cerenissima - warto poprawić ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Chciałam zapytać czy wiadomo coś Pani na temat płytek CISA CERAMICHE seria Vintage? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Ola

  OdpowiedzUsuń
 21. Co myślisz o takim gresie ?
  http://klink.pl/gres-amazz-drewnopodobny.html

  OdpowiedzUsuń
 22. jakie macie doświadczenia z czyszczeniem takiej podłogi? chcemy położyć płytki drewnopodobne w domu w siedlisku, gdzie dzieci, psy i całe tatałajstwo gwarantuje nanoszenie wszystkiego co ziemskie i sielskie na podłogi, nacięliśmy się już na piękne strukturalnie z niuansikami w fakturze płytkami w kuchni w mieszkaniu, nie chcemy popełnić tego błędu na wsi, szorując na kolanach każdą szczelinkę w której będzie z czasem na bank się gromadzić dosłownie wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 23. Timber... ależ one mi się podobają. Idealnie by pasowały do salonu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie popadałbym tutaj w zbytni zachwyt jak co poniektórzy. Te płytki to w dalszym ciągu imitacja i alternatywa. Drewno to drewno i żadna płytka nawet najdroższa i najładniejsza go nie zastąpi.

  OdpowiedzUsuń
 25. Takie płytki też fajne moim zdaniem :) Podobają mi się

  OdpowiedzUsuń
 26. Mi też się podobają takie płytki :) Fajna sprawa

  OdpowiedzUsuń
 27. Ładne podłogi, moim zdaniem na prawdę warto stosować drewniane albo drewnopodobne produkty na podłogę

  OdpowiedzUsuń
 28. A ja to lubię jasne podłogi, jakoś mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 29. W kwestii jaśniejszych odcieni to moim zdaniem najlepsze płytki wykonuje alfa-lux http://mirad.pl/plytki-ceramiczne/alfa-lux/ są one co prawda bardzo klasyczne, ale idealnie pasują do wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 31. ja tam uważam, że płytki drewnopodobne to świetna opcja!

  OdpowiedzUsuń