wtorek, 15 listopada 2011

ORZ7 IN reaktywowane przez Spejs


T a  dyskusja przerosła moje wyobrażenie o fascynacji starociami.
Dyskusja toczyła się na forum dyskusyjnym portalu o oprawach oświetleniowych lighting.pl od 2006 do 2010 roku i dotyczyła oprawy lampy zewnętrznej, którą znamy wszyscy, a która nosi nazwę ORZ 7. Zauroczonych tą oprawą jest wielu, czego dowodem są kolejne wpisy i zdjęcia na forach "lampiarskich"

Oprawa okazała się być bazą dla Filipa Gałuszki do stworzenia przepięknej lampy podłogowej  (o tym akurat nie wspomniano na forach skupiając się raczej na oryginalnej formie oprawy i nieznacznych różnicach wprowadzanych do jej wyglądu na przestrzeni lat). Mnie jednak zainteresował produkt już przetworzony :

Spodobał mi się pomysł projektanta, bo lampa Gałuszki kojarzy mi się z modnymi gigantami podłogowymi, takimi jak Samurai firmy Vibia albo Big Floor Lamp Semjase firmy Lucente, ale o ile tamte "wyrosły" ponad rozmiarowo w wyobraźni ich twórców, o tyle ta była ogromna od zawsze.Nie zdziwiłabym się, gdybyście już o niej słyszeli lub natknęli się na nią wcześniej. Pisali o niej już tu i tam.  Informacje tu zawarte ściągnęłam ze strony spejs.com.pl.


Mój krytyczny jak zawsze ukochany stwierdził, że to paskudztwo, ale mnie podobała by się ta "paskuda" w przestrzeni sklepu, galerii handlowej, biura, banku czy galerii sztuki.
Ciekawa jestem co o niej myślicie. Niezgrabny grzmot czy industrialny klejnot?

po więcej informacji zapraszam tu:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.286769268015358.95216.170369449655341&type=1
http://www.spejs.com.pl/

4 komentarze:

 1. Najbardziej podobają mi się w wersji nie lakierowanej.

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba jest jakis fetysz i nie chodzi tutaj o design.
  Zerkinj tutaj

  http://www.lighting-gallery.net/gallery/displayimage.php?album=51&pos=2&pid=2807

  Ja rozumiem ze ludzie znaczki zbieraja,kapselki po browarze albo kastety jak Ci z antify ale te lampy to juz powinny byc w kategorii bizzare :-)

  Sz

  OdpowiedzUsuń