niedziela, 25 lipca 2010

Phillipe Starck - wnętrza


 Phillipe Starck to człowiek instytucja. Wydaje się , że czego się nie tknie tworzy obiekt kultowy. Twórca przedmiotów, które weszły już do historii designu. Mnie kojarzy się z wyciskarką do soku i przeżroczystymi krzesłami nawiązującymi do stylistyki z okresu Ludwika XIV ( na zdjęciach poniżej )Każdy niemal mieszkaniec cywilizowanego świata zetknąć się musiał z jakimś tworem jego niezwykłej wyobrażni.
Mnie fascynują sygnowane przez niego wnętrza.

Ten szalony francuski designer tworzy wnętrza totalnie pozbawione jakichkolwiek zasad czy reguł. Równocześnie jest do bólu konsekwentny, a efekty jego poczynań zachęcają do zgłębiania ich tajemnic.
O ile w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku charakteryzuje go oszczędność formy, skróty myślowe i prostota, o tyle wnętrza, które tworzy, kipią wprost od obłędnych form, kolorów i faktur.

Kiedyś pisałam tu o „pisaniu po ścianach” i w realizacjach Starcka przewija się ten ulubiony przeze mnie element w najlepszym wydaniu.
Niesamowity jest tez sposób w jaki Starck łączy kolory i materiały o różnej fakturze. Patrząc na te zdjęcia nie mogłam oprzeć się wrażeniu , że oglądam dzieła malarskie wielkich mistrzów XVIII wieku.


 
Równocześnie nie można go w żaden sposób zaszufladkować czy sklasyfikować , bo każde z wnętrz, które ten artysta bierze na warsztat jest całkowicie inne.


Spośród wielu, które oglądać można na stronie http://www.philippe-starck.com/ wybrałam te, które mnie najbardziej zafascynowały.

No i nie mogłam odmówić sobie zebrania zdjęć, na których Philipe Starck pokazuje siebie samego i swój stosunek do designu J  Słowem , które połączy jego osobowość i dzieła może z pewnością być po prostu  d y s t a n s  J


2 komentarze:

  1. fajnie napisane. ja się "tym wszystkim" co prawda nie intersuję, ale... przeczytałem z zaintersowaniem :-o
    Trochę jakbym był na szkoleniu :) w każdym razie zacząłem inaczej parzeć na przestrzeń mojego mieszkania, trochę bardziej krytycznie :(
    fajny blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. facet ma niesamowity umysł i wyobraźnię!

    OdpowiedzUsuń