piątek, 1 kwietnia 2011

Piękne sufity - część I


Przyjęło się, że godzinami wyszukujemy pięknych posadzek na podłogę, kolorów, struktur i materiałów na ściany, dekoracji na okna, a zajmujący całe mnóstwo przestrzeni sufit pozostawiamy samemu sobie
Z drugiej strony przekonanie klienta do ingerencji w sufit wymaga z jego strony dużej otwartości i dozy zaufania.
I nie mówię tu o podwieszonym suficie i ukryciu w nim oświetlenia, ale o sufitach, które dopieszczono tak samo jak resztę wnętrza.

Ja coraz częściej ulegam przekonaniu, że kierowanie się zasadami ogólnie przyjętymi przy projektowaniu i aranżacji wnętrz wpędza nas w ślepy zaułek.
Ciemny sufit obniża wnętrze, spada na głowę i powoduje poczucie ciasnoty. Wszystko to prawda, ale gdybyśmy chcieli być tacy poprawni, to powstawały by same "optycznie zwiększone" wnętrza bez charakteru.

Muszę przyznać, że rzadko "ruszam" sufit w mieszkaniach o standardowej wysokości, ale może to błąd... Te piękne wnętrza potwierdzają, że można szaleć z powodzeniem! 
Nad głową może znaleźć się drewno w postaci belek, desek, płyt, sklejek, BETON, kamień
c e g ł a , metal, poler, mat, LUSTRO, kolor, wzory, kwiaty i OBRAZY.

Zwłaszcza beton :)
Ryzykownie. 
Mój brat odskrobał tynk z nieco popękanego sufitu w mieszkaniu w typowym bloku, wyszlifował go i pokrył bezbarwnym werniksem. Kable poprowadził po wierzchu, a resztę mieszkania pozostawił w szarościach i bielach. Znajomi wchodząc wciąż go żałują, że jest przed remontem... 
Ale nam się podoba :)

no to -  "sufit przed remontem" (nie u brata :)) :
Strasznie spodobały mi się sufity, które odbijają światło, polerowane, świecące i gładkie. Boje się tylko, że wykonane z marnego materiału (np. plastiku) mogą wyglądać tandetnie. Ale te poniżej są fajne ( a to po prawej wspaniałe ! ) :
Albo drewno :

Te ciemne deski są ryzykowne, ale tworzą piękną i ciepłą przestrzeń. A to ostatnie zdjęcie po lewej baaardzo mi się podoba :)

Jeszcze z cegły sufity znalazłam i wcale nie "piwniczne" :
to po lewej nie jest z cegły oczywiście, ale te z prawej już tak :)

Na koniec coś bardzo ciemnego, ale  j a k   d l a   m n i e  super !


2 komentarze:

  1. Jak dla mnie beton/cegła lub drewno, a najlepiej połączenie, jak na zdjęciu gdzie wyspa kuchenna jest z kamienia - mega fajne! ? ;)
    Wracając do realiów to chyba wysokość 2,5m nie pozwala na wielkie szaleństwa, może lepiej w starych kamienicach, w których sufity są na ~3,5m

    OdpowiedzUsuń
  2. a ja myślę, że w tych 2,5 też można podjąć "walkę" pamiętając o użyciu tych rozwiązań, które zabierają raptem centymetr , dwa lub wcale, jak kolor, wzór, sklejka, polerowana powierzchnia, lustro czy beton. O to mi właśnie chodziło, żeby pokazać, że każdy sufit , nawet ten najniższy, ma prawo do bycia czymś ważnym ...

    OdpowiedzUsuń