środa, 14 maja 2014

wnętrzarka.blogspot w rankingu miesięcznika Press


Moja obecność w rankingu 10 najlepszych blogów o designie opublikowanym przez magazyn PRESS była dla mnie wyróżnieniem i wielkim zaskoczeniem. Miesięcznik Press, którego do tej pory nie znałam (teraz już znam :)), prezentuje najnowsze informacje z branży medialnej.
Po pierwszym szoku i uczuciu euforii nastąpiła refleksja i pojawił się pewien pomysł. Tym właśnie chcę się z Wami podzielić.

W jury rankingu znaleźli się :

Michał Piernikowski - dyrektor Łódź Design Festival
Bartłomiej Bajon - główny architekt pracowni PL architekci
Teresa Jaskierny - redaktor naczelna "WERANDY"
Katarzyna Kowalska - redaktor "Czterech Kątów"
Justyna Smolec - architekt, justyna-smolec.com
Monika Klimek - architekt i projektant wnętrz, redaktorka "In Magazyn", www.architekte.pl


W rankingu pojawiły się następujące blogi :

miejsce 1
Finch at Home - GRATULUJE :)

miejsce 2
Apetyczne Wnętrze

miejsce 3
Z potrzeby piękna

miejsce 4
Architekt na szpilkach

miejsce 5
I like design (gdzie przeczytacie krytyczny tekst autorki o tym zestawieniu : najlepszy-blog-o-designie)

miejsce 6
JA ! :) :) :)
z krytycznym komentarzem w ostatnim zdaniu opisu mojego bloga. Trafnym zresztą, bo wrzucone w "before after" zdjęcia są zrobione byle jak i wymagałyby większej staranności i właściwego opisu, żeby robiły wrażenie.
Nie szkodzi. Wszystkie uwagi przyjmuje i zamierzam skorygować swoje błędy.
Dotyczy to także wyglądu bloga i jego aktualności.miejsce 7
Skandynawski Design - jeden z dwóch blogów (z Interiors Pl), których nie znałam wcześniej (co o niczym nie świadczy)

miejsce 8
Home glamour now - cudowny blog prezentujący najpiękniejsze wnętrza świata - jeden z moich ulubionych i jeden z tych, które towarzyszą mi od niemal początku mojego tu istnienia.

miejsce 9
interiors Pl

miejsce 10
Colours of design - ze świetnymi zdjęciami i inspiracjami, gdzie na prawdę często bywam i nie zgadzam się ze zdaniem jury mówiącym o braku zaangażowania autorki. Świadczy to tylko o tym, że sami jurorzy nie piszą blogów i prawdopodobnie nie wiedzą jak dużo czasu i zaangażowania zajmuje przygotowanie zdjęć i materiałów, nawet jeśli nie wpisujemy jednego zdania tekstu.

Kiedy już emocje opadły wgłębiłam się w listę, opinię i oceny i muszę podzielić się moją refleksją.

Na początek przyznam (w przeciwieństwie do bardzo krytycznej Agaty Ziółkiewicz z I like Design) , że większość blogów z zestawienia znam i zdarza mi się do nich zaglądać. Systematycznie śledzę wpisy Kasi Gal na homeglamournow.blogspot.com. Znam wspomniany I like Design, który jest jednym z pierwszych blogów polskiej blogosfery wnętrzarskiej (powstał w grudniu 2007 roku!!), uwielbiam inspirujące zdjęcia z colours of design. Wszyscy znamy też Apetyczne Wnętrze i zwycięskie Finch at home.

Pomimo jednak mojej obecności w tym rankingu mam nieodparte wrażenie delikatnej przypadkowości wyboru jury. Moje odczucie jest takie, że w jego składzie znalazły się osoby, które na co dzień nie śledzą jednak wnętrzarskiej blogosfery (no może poza panem Michałem Piernikowskim związanym z Łódź Design, który do nas blogerek zwraca się z prośbą o propagowanie festiwalu i od jakiegoś czasu współpracuje z Bloggers Zone). Może się mylę. Jeśli tak, to zapewne pojawi się w komentarzach wpis któregoś z jurorów, co byłoby dla mnie bardzo miłe :)

Trudno nam - blgerom zrozumieć dlaczego ktoś wybiera zupełnie inny zestaw blogów niż te, które MY znamy, lubimy i cenimy.
Każdy z nas - blogerów ma swoje ulubione blogi i miejsca do których stale wraca. Pod tymi adresami znajdujemy inspiracje, aktualności i informacje o wydarzeniach wnętrzarskich. Znamy się świetnie, czasem nawet osobiście, poza blogowo. Mnie trudno pojąć dlaczego nie ujęto w zestawieniu MOICH ulubionych blogów. Niedocenieni mogą poczuć się też autorzy bardzo popularnych (znacznie bardziej niż mój!) i poczytnych blogów.
I wreszcie, po krótkim zastanowieniu zrozumiałam skąd wzięło się moje zmieszanie i skąd być może wybór jury był taki właśnie a nie inny.
Jury pokusiło się o wybór kilku blogów o designie.
Pod lupę wzięte zostały blogi o wnętrzach.
Każdy kto śledzi wnętrzarską blogosferę już wie, że wszystkie te blogi nie mieszczą się w żaden sposób w jednej kategorii, wymykają im się, tworzą bardziej i mniej spójne grupy blogów skupionych wokół podobnych klimatów, upodobań i stylów. Chyba żadne z nich nie poruszają kwestii designu w sposób całościowy, ogólny i uporządkowany. Blogi z natury rzeczy są subiektywne, nieuporządkowane, pełne osobistych wtrętów i pewnego chaosu. Posty w większości tworzone są "po godzinach" i po nocy. Rzadko który z autorów blogowych robi to profesjonalnie, na pełny etat. Mało kto uwzględnia w nim wszystkie wydarzenia, nowości i aktualności ze świata designu.

I tutaj dochodzę do mojej konkluzji.
Moim zdaniem nie da się w sposób obiektywny wybrać 10 najlepszych blogów o designie (a tym bardziej o wnętrzach)
Trzeba by najpierw podzielić je na kategorie i w ramach nich tworzyć listy najciekawszych.
Myślę więc, że wrócę do tej myśli i mam nadzieję, że znajdę czas na stworzenie mojego rankingu blogów podzielonego na grupy tematyczne, koła zainteresowań i style preferowane przez autorów.

Byłabym też szczęśliwa, gdyby wydawnictwa branżowe (wnętrzarskie) również zainteresowały się sferą blogową i doceniły jej poczynania, bo to tutaj - w blogosferze właśnie pojawiają się najbardziej aktualne informacje o wydarzeniach, najświeższe zdjęcia z targów, najciekawsze zdjęcia wnętrz i stylizacji.

Tymczasem bardzo dziękuję jury za docenienie mojej pracy i zawartości merytorycznej pisanego przeze mnie bloga. Jestem zaszczycona, szczęśliwa i zmotywowana do pracy oraz zmian i ulepszeń, ale przede wszystkim do kontynuowania pisania pomimo wielu momentów zwątpienia w sens angażowania się w to czasochłonne przedsięwzięcie.

Gratuluje też wszystkim, którzy znaleźli się w tym rankingu, a naszych czytelników zapraszam do czytania, oglądania i tworzenia własnych list ulubionych blogów poruszających interesujące Was tematy.
Możecie też, korzystając z okazji, wpisać w komentarzach linki do swoich "naj" blogów o wnętrzach. I ja chętnie je poznam :)

19 komentarzy:

 1. Piszę drugi komentarz bo wywaliło mi komputer i chyba nie doszedł a jak doszedł to go wywal:)

  No to gratuluję:) Tekst Agaty czytałam i zgadzam się z nią, ale z Tobą też. Żadna z Was chyba nie zarabia pisaniem bloga więc w takim wypadku dość trudno o pełen profesjonalizm i maksymalne poświęcenie. Agata piała, że inne tematycznie blogi mają się lepiej. Mam wrażenie że łatwiej je prowadzić.
  Dobra mam ochotę dużo więcej napisać, ale robota nie czeka, a ściga:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Cóż, wszyscy blogerzy są nieco... zdumieni wyborem, ale nie odbiera mi to radości ze znalezienia się na liście :) Jury wykwintne, a temat doboru listy blogów to temat rzeka. Mnie też ze względu na znalezienie się w rankingu nie wypada pewnych rzeczy pisać , więc po prostu się ciesze :D

   Usuń
 2. ojej ... jestem zaskoczona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Gratuluje Tobie ! :) Ja też dowiedziałam się dzięki Uli M. z interiorsdesignblog :)

   Usuń
 3. Nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje, ale Magda gratuluje! Jednak to zdecydowanie nie jest moja top 10 :) Dziwi mnie też, że w topie są blogi, które bazują tylko i włącznie na zdjęciach z Pinterest w dodatku w różnych wielkościach i w zdecydowanie za dużej ilości jak na jeden artykuł :) Dla mnie blog to taka trochę gazeta, a od tych które czytam wymagam też dobrego designu samej treści. Czasem 3 zdjęcia mówią więcej niż 40 takich samych. Ale to moja subiektywna ocena.. W dodatku wydawało mi się, że blog o designie to coś innego niż blog o wnętrzach..?? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie i to chyba budzi największe kontrowersje. Ale czy znasz 10 blogów o designie ?? Poza tym problem chyba polega na tym, ze blogosfera wnętrzarska dopiero kiełkuje i w ogóle nie wiadomo jeszcze czego się chwytać. Tak czy siak dziękuję za gratulacje :)

   Usuń
 4. Również gratulujemy i mam nadzieję, że to zdopinguje Cię do dalszej pracy, bo bardzo lubimy Cię czytać. Takie rankingi jednak "coś" dają. Np. to że mamy pewność, że 'ktoś' nas czyta i to się podoba! Tak trzymaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :D Rzeczywiście świadomość, że pisze się dla kogoś jest cudowna :) Takie nagrody i takie komentarze dają turbomotywację do dalszego pisania :)

   Usuń
 5. Magda, bardzo fajnie to podsumowałaś. Zawarłaś w tekście kilka naprawdę ciekawych uwag i pomysłów, zresztą to samo robisz we wpisach na blogu :) Jeszcze raz, kochana, bardzo gratuluję!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale przecież design to wszystko :-). Moja pięcioletnia córka postanowiła zrobić i napisać książkę - mogłoby się wydawać dość skomplikowane, bo ona jeszcze nie potrafi pisać, a wyszedł z tego prawdziwy design, a tak na poważnie bardzo Ci Magdo gratuluje, bo dużo wnosisz swoimi postami i naprawdę edukujesz, a ja uważam, że wiedza poszerza horyzonty, dlatego bardzo lubię Twojego bloga. Acha i dziękuję też za ciepłe i miłe słowa :-) serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Edukuje powiadasz... czyli, że się wymądrzam ;) Nie zupełnie o taki przekaz mi chodziło, ale i tak dziękuję Ci bardzo i też raz jeszcze gratuluje :D

  OdpowiedzUsuń
 8. To teraz przynajmniej dowiedziałam się, dlaczego mi tak statystki na blogu podskoczyły ;) ale zamieszanie ;) Magdo! bardzo dziękuję za miłe słowa.... dla mnie to więcej znaczy, niż znalezienie się w tym rankingu, że przede wszystkim są ludzie, którym się podoba mój blog. Serdecznie Tobie gratuluję! :) Twój blog cenię za profesjonalizm i cieszę się, że został on doceniony. Podobnie jak Ty, większość blogów z zestawienia znam... i bardzo je lubię. Każdy za coś innego. Brakuje tam także kilku moich "perełek", ale mam nadzieję, że znajdą się w innych tego typu rankingach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję! Podglądam Ciebie od jakiegoś czasu, nie zawsze pozostawiam ślad, ale dziś jest ku temu okazja :) Świetnie ujęłaś swoje rozważania w tym wpisie - i zgadzam się z tym, co napisałaś. Większość z wytypowanych blogów znam, ale jest też wiele innych, których mi zabrakło. Pozdrawiam. Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ta publikacja była okazją do zobaczenia, że ktoś jednak czyta mojego bloga i komuś on się podoba. Nie zawsze dla nas piszących jest to takie oczywiste. Dziękuję.

   Usuń
 10. Dziękuję Magdo za gratulacje. Przesyłam je również dla Ciebie. Muszę dodać, że byłaś jednym z pierwszych blogów wnętrzarskich, które mnie wsparły, napisały miły komentarz i dodały mnie do ulubionych, kiedy to ja zaczynałam swoją blogową przygodę. Dla mnie osobiście już wielkim wyróżnieniem jest to, że jestem w tym rankingu i w tak zacnym towarzystwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Umiem wynajdywać dobre blogi ;) Gratulacje i dziękuję za komentarz :)

   Usuń